ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΒΙΟΥ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ: ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΕΜΠΤΟ ΑΙΩΝΑ ΣΤΟΝ ΕΙΚΟΣΤΟ ΠΡΩΤΟ»

Τετάρτη 01 Νοεμβρίου 2023 ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΚΠΑ

Συνέδριο με θέμα «Πολιτικές Βίας και Πολιτικές Βίου στο αρχαίο θέατρο: Από τον κλασικό πέμπτο αιώνα στον εικοστό πρώτο», 1-3 Νοεμβρίου 2023, Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών και Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ. Το Συνέδριο, που ήταν αφιερωμένο στη Χαρά Μπακονικόλα (1948-2022), συνδιοργανώθηκε από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, με συνεργαζόμενους φορείς το Εργαστήριο Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης (Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου) και το Εργαστήριο Αρχαίου Δράματος και Θεατρολογικής Έρευνας (Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ). 42 παλαιότεροι και νεότεροι ερευνητές, φιλόλογοι και θεατρολόγοι, από 18 διαφορετικά Τμήματα και 15 διαφορετικά πανεπιστημιακά Ιδρύματα, συν 2 σκηνοθέτες της σύγχρονης θεατρικής σκηνής, προσέγγισαν με βάση διαφορετικές κριτικές προσεγγίσεις και μελέτες περίπτωσης το θέμα των πολιτικών βίας ή/και των πολιτικών βίου στην αρχαία, τραγική και κωμική, δραματουργία, στη νεότερη και τη σύγχρονη αρχαιόμυθη, ελληνική και παγκόσμια, δραματουργία και θεατρική πράξη. Το Συνέδριο παρακολούθησε πολυάριθμο και εκλεκτό, φοιτητικό, ερευνητικό και θεατρόφιλο κοινό, που ανέπτυξε γόνιμο διάλογο με τους συνέδρους.

-    Πρόσκληση υποβολής προτάσεων

-    Πρόγραμμα Συνεδρίου

Αφίσα Συνεδρίου

-    Φωτογραφικό υλικό